„Kompleksowy projekt ochrony gatunków i siedlisk przyrodniczych na obszarach zarządzanych przez PGL Lasy Państwowe" realizowany jest w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 działanie 2.4 Ochrona przyrody i edukacja ekologiczna.
Beneficjentem projektu jest Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe – Dyrekcja Generalna Lasów Państwowych (DGLP) przy wsparciu Centrum Koordynacji Projektów Środowiskowych jako jednostki realizującej projekt (JRP). W realizację działań zaangażowanych jest 105 nadleśnictw z terenu całej Polski. Budżet projektu to ponad 33 mln zł, przy wsparciu Unii Europejskiej na poziomie ok. 19 mln zł.
Celem projektu jest poprawa stanu ochrony siedlisk przyrodniczych oraz gatunków roślin i zwierząt, występujących na obszarach Natura 2000, leżących na gruntach zarządzanych przez Lasy Państwowe. Zakres projektu obejmuje wykonywanie działań – najlepszych praktyk w ochronie gatunków i siedlisk, zgodnie z zapisami planów zadań ochronnych, planów ochrony oraz planów urządzenia lasu sporządzonych dla obszarów Natura 2000. Jednocześnie podejmowane działania wpisują się w realizację „Priorytetowych ram działań dla sieci Natura 2000 na Wieloletni Program Finansowania UE w latach 2014-2020" (PAF).
Zadania w projekcie obejmują:
- ekstensywne użytkowanie kośne lub kośno-pastwiskowe trwałych użytków zielonych,
- dostosowanie składu gatunkowego do potrzeb gatunku lub siedliska,
- zwalczanie gatunków obcych (np. czeremchy amerykańskiej),
- monitorowanie występowania gatunków chronionych,
- inne działania ochrony gatunków i siedlisk, w tym np. budowę zastawek, kształtowanie stref ekotonowych i nasadzenia
- kanalizację ruchu turystycznego (np. zabezpieczenia szlaków, ścieżki edukacyjne, tablice informacyjne),
- ograniczenie drapieżnictwa.
Dzięki realizacji projektu na obszarze ok. 13,6 tys. ha ponad 30 siedlisk przyrodniczych zachowa swój naturalny charakter - mokradła nabiorą wody, murawy utrzymają swoje bogactwo gatunków, a dąbrowy znów będą wypasane. W walce z gatunkami inwazyjnymi wesprzemy obuwika i sasankę, a nietoperze zyskają nowe domy.
Nadleśnictwo Strzelce w latach 2017-2023 zrealizowało w ramach projektu "Kompleksowy projekt ochrony gatunków i siedlisk przyrodniczych na obszarach zarządzanych przez PGL Lasy Państwowe" zadanie nr. 5 tj. Dostosowanie składu gatunkowego do potrzeb gatunku lub siedliska - działania na rzecz obuwika pospolitego i dzwonecznika wonnego - wycinka krzewów: usuwanie krzewów ocieniających skupienia gatunków - wycinka 20% krzewów co 2 lata usunięcie poza granice wydzielenia.
Zabieg w Nadleśnictwie Strzelce przeprowadzono na łącznej powierzchni: 7,50 ha
Wartość projektu:
Całkowity koszt zrealizowanych zadań: 42233,40 zł
Koszt kwalifikowany zrealizowanych zadań: 39105,00 zł
Uzyskane dofinansowanie z funduszy europejskich: 33239,25 zł