Wydawca treści Wydawca treści

Obszary Natura 2000

Obszary sieci Natura 2000 występujące na obszarze Nadleśnictwa Strzelce bogate są w florę i faunę unikalną na skalę europejską.

Specjalny Obszar ochrony - PLH 060032 Poleska Dolina Bugu – Obszar proponowany przez Rząd RP w 2009 roku jako OZW, oczekujący na akceptację KE. Powierzchnia całego obszaru wynosi 8 173,3 ha, z czego w zarządzie Nadleśnictwa Strzelce 25,39 ha. Obszar położony jest w dolinie rzeki Bug, przepływającej przez Polesie Zachodnie, w rejonie miejscowości Skryhiczyn, Husynne,, Hniszów, Stulno, Dołhobrody i Jabłeczna.

 
Specjalny Obszar Ochrony – PLH 060035 Zachodniowołyńska Dolina Bugu – Obszar proponowany przez Rząd RP w 2009 roku jako OZW, oczekujący na akceptację KE. Obszar o łącznej powierzchni 1556,1 ha z czego w zarządzie Nadleśnictwa Strzelce 120,39 ha. Obszar położony jest w dolinie rzeki Bug, przepływającej przez Polesie Zachodnie w rejonie miejscowości Skryhiczyn, Husynne, Hniszów, Stulno, Dołhobrody i Jabłęczna. W dnie doliny występuje mozaika wielogatunkowych, ekstensywnie użytkowanych łąk, zmienno-wilgotnych trzęślicowych, lokalnie użytkowanych łąk kalcyfilnych oraz zarośla i płaty lasów łęgowych.
 


Obszar Specjalnej Ochrony – PLB 060003 Dolina Środkowego Bugu – Obszar wyznaczony Rozporządzeniem Ministra Środowiska z dnia 21.07.2004 r., Dz. U. nr 229, 2313. Jest to obszar o powierzchni 25 732,7 ha w gminach Kodeń, Sławatycze, Terespol, Dorohusk, Dubienka, Ruda Huta, Mircze, Dołhobyczów, Horodło, Hrubieszów Hanna, Włodawa, Wola Uhruska. W zarządzie Nadleśnictwa Strzelce zajmuje obszar 208,15 ha. Obszar ten obejmuje 2 lewobrzeżne fragmenty doliny Bugu na odcinku, gdzie rzeka ta przepływa przez Wyżynę Zachodniowołyńską: południowy fragment znajduje się w rejonie Kryłowa, a północny w rejonie Czumowa. Występuje tu 7 zidentyfikowanych rodzajów siedlisk przyrodniczych, poznano 176 gatunków ryjkowców, występuje tu jedno z dwóch znanych w Polsce stanowisk żmijowca czerwonego, 14 gatunków zwierząt z Załącznika II.

 
Obszar Specjalnej Ochrony - PLB 060007 Lasy Strzeleckie – Obszar powołany Rozporządzeniem Ministra Środowiska dnia 21.07.2004 r., Dz. U nr 229, poz. 2313. Zajmuje powierzchnię 8 749,4 ha na terenie gmin Białopole, Dubienka, Horodło i Hrubieszów. W zarządzie Nadleśnictwa Strzelce obejmuje obszar 7997 ha. Jest to obszar położony w pobliżu granicy polsko – ukraińskiej, między Bugiem a Wełnianką. Fragmenty ostoi są silnie podtopione. Dominują drzewostany dębowo – grabowe. W granicach ostoi występują gatunki ptaków z Zał. I Dyrektywy Ptasiej oraz 2 gatunki z Polskiej Czerwonej Księgi Zwierząt. Wartość przyrodnicza i znaczenie Lasów Strzeleckich pod względem ornitologicznym (ostoja ptasia o randze europejskiej E 69).

 
Specjalny Obszar Ochrony – PLH 060099 Uroczyska Lasów Strzeleckich – Obszar proponowany przez Rząd RP w 2009 roku jako OZW, oczekujący na akceptację KE. Zajmuje powierzchnię 3598,6 ha i składa się z dwóch części. Mniejszej o pow. 497 ha w północnej części kompleksu obejmującej również fragment łąk z doliny rzeki Wełnianki. Druga część ostoi, o powierzchni ok. 3101.6 ha, obejmuje południowo zachodni fragment kompleksu leśnego z sąsiadującymi obszarami łąkowymi w dolinie rzeki Ubrodowicy. W zarządzie Nadleśnictwa Strzelce Zajmuje powierzchnię 2990,69 ha. Obszar położony jest w południowej części obniżenia Dubienki w sąsiedztwie doliny Bugu, obejmuje najcenniejsze przyrodniczo fragmenty kompleksu leśnego Lasów Strzeleckich wraz z przylegającymi terenami łąkowymi. Na obszarze występują typy siedlisk wymienionych z Załączniku I Dyrektywy Rady 92/43/EWG: Niżowe i górskie świeże łąki użytkowane ekstensywnie, grąd środkowoeuropejski i subkontynentalny, lęgi wierzbowe, topolowe, olszowe i jesionowe. Na terenie obszaru znajduje się ponadto zatwierdzona strefa ochronna ciemiężycy czarnej – jest to gatunek wg Polskiej Czerwonej księgi Roślin w Polsce krytycznie zagrożony.

 

Specjalny Obszar Ochrony - PLH 060058 Dolina Wolicy - Obszar zatwierdzony jako OZW przez Komisję Europejską w marcu 2011 roku. Powierzchnia całkowita obszaru wynosi 938,28 ha; w zarządzie Nadleśnictwa - 1,87 ha. Na terenie obszaru stwierdzono występowanie czterech typów siedlisk z Zał. I Dyrektywy Siedliskowej oraz trzech gatunków zwierząt i jednego gatunku roślin z Zał. II Dyrektywy Siedliskowej. Na gruntach zarządzanych przez nadleśnictwo nie stwierdzono występowania siedlisk przyrodniczych i przedmiotów ochrony gatunkowej.

 


Polecane artykuły Polecane artykuły

Powrót

LASY NADLEŚNICTWA

LASY NADLEŚNICTWA

Nadleśnictwo Strzelce gospodaruje na ponad 14 tys. ha powierzchni, z czego powierzchnia leśna stanowi niemal 13,5 tys. ha.

Niemal cały obszar Nadleśnictwa Strzelce, które podzielone jest na dwa obręby leśne: Hrubieszów oraz Strzelce, charakteryzuje się mało urozmaiconą rzeźba terenu powstałą w okresie plejstocenu na obszarze zalegającego tu rozlewiska. Zgodnie z podziałem fizycznogeograficznym (Kondracki 1998) 9,4 tys. ha położone jest na terenie Obniżenia Dubienki. Północno-zachodnie tereny nadleśnictwa położone są w zasięgu  Działów Grabowieckich (3 tys. ha). Ten obszar natomiast charakteryzuje się występowaniem głębokich jarów oraz dolin.

Na terenie Nadleśnictwa Strzelce występuje 11 typów siedliskowych lasu. Największą powierzchnię zajmują siedliska lasowe 89,8%. W składzie gatunkowym tych siedlisk występuje wiele gatunków drzew, krzewów i roślin runa leśnego. Drzewa reprezentowane są przez następujące gatunki: dęby, jesiony, wiązy, czereśnie ptasie, brzozy czy graby. Na uwagę zasługuje ekotyp "sosny matczańskiej", występujący tylko na terenie Nadleśnictwa Strzelce. Sosny te charakteryzują się gładką i zwartą korowiną, cylindrycznym kształtem pnia i krótkimi igłami.


                                                 

 "sosna matczańska". (fot. Folder Nadleśnictwa Strzelce)


Świat zwierzęcy jest również licznie reprezentowany i bogaty w gatunki kręgowców i bezkręgowców. Najcenniejsze i najrzadsze gatunki chronione są poprzez ustanowione rezerwaty, czy strefy ochrony. Na terenie nadleśnictwa występują dwa rezerwaty przyrody oraz 56 stref ochrony, zapewniające ochronę takim gatunkom jak orlik krzykliwy czy bocian czarny.

 Bocian czarny (fot. J. Kaczyński)