Wydawca treści Wydawca treści

Historia

Nadleśnictwo Strzelce zostało Utworzone w 1936 r. w wyniku przejęcia lasów Ordynacji Zamojskiej przez Skarb Państwa za zaległe podatki oraz części lasów państwowych ówczesnego Nadleśnictwa Hrubieszów.

Pierwsza wzmianka o miejscowości Strzelce pochodzi z roku 1628, kiedy to lustratorzy zeznali, że posesorem dzierżawy, do której należy wieś Strzelce jest Rafał Leszczyński wojewoda bełzki. W 1765r. dzierżawcą starostwa dubieńskiego, do którego należały dobra strzeleckie, był generał artylerii litewskiej, Eustachy Potocki. Kolejnym dzierżawcą w 1770r, był Adam Chołoniewski, kasztelan buski, a w 1771r. Celestyn Czaplic, podkomorzy łucki. Rząd Królestwa Polskiego w dniu 3 lutego 1834 roku sprzedał dobra strzeleckie Józefowi i Karolinie z Moraczewskich Iżyckim, herbu Bończa. Od Iżyckich nabył je Witold hrabia Poletyło, herbu Trzywdar, w dniu 12 czerwca 1856 roku. 12 sierpnia 1875 roku dobra nabył Józef hrabia Zamoyski i w 1877 roku odsprzedał je Ordynacji Zamojskiej. W skład Ordynacji wchodziły dobra Strzelce do 1936 roku.

Nadleśnictwo Państwowe Strzelce (obecnie Obręb Strzelce) zostało utworzone w roku 1936, w wyniku przejęcia przez Skarb Państwa Nadleśnictwa Strzelce będącego własnością Ordynacji Zamojskiej oraz części lasów państwowych ówczesnego Nadleśnictwa Hrubieszów, w przybliżeniu położonych w granicach obecnego leśnictwa Liski. W roku 1944, na mocy dekretu PKWN z dnia 12.XII.1944r., nadleśnictwo przejęło lasy własności prywatnej, wśród których największy obszar stanowiły lasy majątku Stefankowice, przylegające do południowej części lasów Nadleśnictwa. W roku 1972, w trakcie reorganizacji Lasów Państwowych, z Nadleśnictwa Strzelce i Hrubieszów utworzono Nadleśnictwo Strzelce z obrębami Strzelce i Hrubieszów. W roku 1979 z powodu dostosowania granic obrębów do podziału administracyjnego kraju, nadleśnictwo podzielono na trzy obręby, które w roku 1994 ponownie połączono w obręb Strzelce i Hrubieszów.


Polecane artykuły Polecane artykuły

Powrót

LASY NADLEŚNICTWA

LASY NADLEŚNICTWA

Nadleśnictwo Strzelce gospodaruje na ponad 14 tys. ha powierzchni, z czego powierzchnia leśna stanowi niemal 13,5 tys. ha.

Niemal cały obszar Nadleśnictwa Strzelce, które podzielone jest na dwa obręby leśne: Hrubieszów oraz Strzelce, charakteryzuje się mało urozmaiconą rzeźba terenu powstałą w okresie plejstocenu na obszarze zalegającego tu rozlewiska. Zgodnie z podziałem fizycznogeograficznym (Kondracki 1998) 9,4 tys. ha położone jest na terenie Obniżenia Dubienki. Północno-zachodnie tereny nadleśnictwa położone są w zasięgu  Działów Grabowieckich (3 tys. ha). Ten obszar natomiast charakteryzuje się występowaniem głębokich jarów oraz dolin.

Na terenie Nadleśnictwa Strzelce występuje 11 typów siedliskowych lasu. Największą powierzchnię zajmują siedliska lasowe 89,8%. W składzie gatunkowym tych siedlisk występuje wiele gatunków drzew, krzewów i roślin runa leśnego. Drzewa reprezentowane są przez następujące gatunki: dęby, jesiony, wiązy, czereśnie ptasie, brzozy czy graby. Na uwagę zasługuje ekotyp "sosny matczańskiej", występujący tylko na terenie Nadleśnictwa Strzelce. Sosny te charakteryzują się gładką i zwartą korowiną, cylindrycznym kształtem pnia i krótkimi igłami.


                                                 

 "sosna matczańska". (fot. Folder Nadleśnictwa Strzelce)


Świat zwierzęcy jest również licznie reprezentowany i bogaty w gatunki kręgowców i bezkręgowców. Najcenniejsze i najrzadsze gatunki chronione są poprzez ustanowione rezerwaty, czy strefy ochrony. Na terenie nadleśnictwa występują dwa rezerwaty przyrody oraz 56 stref ochrony, zapewniające ochronę takim gatunkom jak orlik krzykliwy czy bocian czarny.

 Bocian czarny (fot. J. Kaczyński)